Onkolojik Cerrahi

Kanser cerrahisi, kanserin teşhis edilmesi ya da kanserli bölgenin boyutlarının anlaşılması amacıyla gerçekleştirilen cerrahi operasyonlardır. Bu operasyonlar  sırasında tümör veya yakındaki doku çıkarılır. Kanseri ameliyatla tedavi eden doktora cerrahi onkolog denir. Tarihte bilinen en en eski kanser tedavisi türü olarak kabul edilen kanser cerrahisi bugün de birçok kanser türü için etkili bir tedavi yöntemidir.

Kanser ameliyatı olmak için aşağıdaki nedenler sıralanabilir:

  • Kanseri teşhis etmek için
  • Kanserli bir bölgenin tamamını veya bir kısmını çıkarmak için
  • Kanserin tam olarak nerede olduğunu tespit etmek için
  • Kanserin yayılıp yayılmadığını veya vücuttaki diğer organların işlevlerini etkileyip etkilemediğini öğrenmek için
  • Vücudun görünümünü veya işlevini geri yüklemek için
  • Kanserin yan etkileri hafifletmek için

Kaç Tür Kanser Ameliyatı Vardır?

Çoğu kanser türü için biyopsi, kanseri teşhis etmenin en temel yoludur. Cerrahi biyopsi sırasında cerrah cilde kesi adı verilen bir kesik yapar. Daha sonra şüpheli dokunun bir kısmını veya tamamını çıkarır. İki ana cerrahi biyopsi türü vardır: Kesi biyopsisi, şüpheli bölgenin bir parçasını incelemek için çıkarır. Eksizyon biyopsisi, bir köstebek veya yumru gibi tüm şüpheli bölgeyi ortadan kaldırır. Biyopsiden sonra, bir patolog mikroskop altında çıkarılan dokuyu inceler. Patolog, laboratuvar testlerini yorumlayan alanında uzman bir hekimdir. Ayrıca hastalıkları bulmak için hücrelere, dokulara ve organlara bakar. Patolog daha sonra onkoloğa bir patoloji raporu verir. Daha sonra, onkolog rapora bakar ve tümörü teşhis eder.

Schedule appointment

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

admin

Vestibulum ante ipsum

Vestibulum ac diam sit amet quam vehicula elementum sed sit amet dui. Donec rutrum congue leo eget malesuada vestibulum.

Learn more about us

Leave A Comment